Zásah na bývalý statek

03.05.2011 19:58

Požár zemědělské usedlosti ve Zdislavě

V sobotu 23. února 2008 v 11:30 hod. přijalo operační středisko hasičů Libereckého kraje ohlášení požáru staré zemědělské usedlosti v obci Zdislava. Operační důstojník ke zdolání požáru vyslal profesionální hasiče z Jablonného v Podještědí, dále dobrovolné kolegy ze Zdislavy, Jablonného v. P., Křižan a Rynoltic s šesti cisternovými vozy.
Po příjezdu hasiči zjistili, že oheň zasáhl střešní konstrukci objektu. Hasiči použili pět vodních proudů a oheň se jim podařilo ve 12:13 hod. dostat pod kontrolu. Na místě byla zorganizována kyvadlová doprava vody, kterou hasiči čerpali z místní hydrantové sítě. Boj s ohněm ukončili hasiči krátce před půl osmou večer.
Příčinou vzniku požáru byl neodborně instalovaný kouřovod od kamen na tuhá paliva. Podle výpovědi uživatele objektu si muž zatopil a odjel. V jeho nepřítomnosti začalo v budově hořet. Při požáru byl poškozen majetek v hodnotě 200 tisíc. Hasičům se podařilo uchránit zbytek statku, jehož hodnota se pohybuje okolo půl milionu korun.

text: Iva Michalíčková, mluvčí HZS Libereckého kraje